Bilindiği üzere Argonne Ulusal Laboratuvarı’ndaki bir ekip ve bağımsız bir Kanada araştırma ekibi tarafından 1947’de keşfedilen Actinium-225 (Ac-225), tıbbi uygulamalarda kullanım için ideal bir aday olarak değerlendirilmektedir. Ac-225 içeren birçok radyoaktif işaretli ürün şu anda prostat kanseri, miyeloid lösemi ve meme kanseri dahil olmak üzere birçok kanserin tedavisi için çok sayıda klinik çalışmada kullanılmaktadır.

Mevcut durumda, Ac-225’in birincil üretim kaynağı toryum-229 (Th-229) bozunumundan gelmektedir ve dünyada yılda ancak birkaç bin hastayı tedavi etmeye yetecek kadar Ac-225 bulunmaktadır.

EDH Nükleer Tıp ve Sağlık Hizmetleri, ABD merkezli Oak Ridge National Laboratories (ORNL) ile başlatmış olduğu iş birliği çerçevesinde, 2018 yılından beri Türkiye ve Azerbaycan Nükleer Tıp camialarına Ac-225 tedarik etmektedir. EDH, giderek artan global talep karşısında bölgedeki hastaların tedaviye erişimlerinin aksamaması için bu iş birliğini bir adım ileriye taşıyarak her 2 haftada bir düzenli olarak Ac-225 tedarik edecek bir sistem oluşturmuştur.

EDH Genel Müdürü Hasan Ulaş Özcan, “Bu anlaşma ile hedefe yönelik tedavide önemli gelişmelere imza atan Türk hekimlerinin başarılarını daha da ileriye taşımaya vesile olacağına inandığımız Ac-225 tedariği konusunda güvenli ve düzenli bir zincir oluşturmuş oluyoruz. Bu gelişmenin daha çok hastaya umut ve yeni araştırmalara da vesile olacağını ümit ediyoruz.” açıklamasında bulundu.